Donation från DIFF stödjer studerandes förberedelser inför arbetslivet och stärker samtidigt kopplingen till företagsvärlden

Under hösten 2023 donerade DIFF en betydande summa till Yrkeshögskolan Arcada för att främja forskning och utveckling inom laboratorieteknik. Pengarna användes till att köpa in två robotar som studerande kan använda för att träna på. Dessa robotar är mindre versioner av de större industriella robotarna som studenterna kommer att möta i arbetslivet.
Robotarna kan programmeras för att sortera olika färger, former eller produkter. För att ge studerande ytterligare möjlighet till övning har Arcada även skapat digitala tvillingar av de fysiska robotarna, vilket gör det möjligt för studenterna att träna på de virtuella modellerna innan de arbetar med de faktiska robotarna. Robotarna används i bland annat yrkeslärdomsprov och forskning.

Under 2024 tillkom en 3D-laser och en 3D-skrivare med möjlighet att printa objekt i flera färger. I Arcadas kurs, som startade i januari 2025, utmanas studerande att skapa specifika föremål. För att lyckas måste de kunna arbeta med färger, former, material och dimensioner, samt testa sig fram till det bästa möjliga resultatet.

DIFF har som mål att stjöda utbildningen av ingenjörer i Finland och samarbetar tätt med högskolorna i landet.

Liknande nyheter

31.01.2025

Välkommen DIFFs nya studerandeombud

10.10.2024

Rekrytering: Är du vårt nya studerandeombud i Ekenäs eller på Åland?

02.05.2023

Den avgiftsfria tjänsten Sommarjobbarinfo hjälper sommarjobbare