Välfärdsområdes- och kommunalvalet 2025
Välfärdsområdesvalet och kommunalvalet förrättas samtidigt söndagen den 13 april 2025. Genom att rösta påverkar du vilka som bestämmer om viktiga frågor som rör allas vår vardag under de följande fyra åren.
- Vid välfärdsområdesval väljs ledamöter till välfärdsområdesfullmäktige. De beslutar om ordnandet av social- och hälsovårdstjänster och räddningsväsendet i välfärdsområdet.
- Vid kommunalval väljs ledamöter till kommunfullmäktige. De beslutar om kommunens verksamhet och ekonomi.
Välfärdsområdesvalet förrättas inte i Helsingfors stad, eftersom staden själv ansvarar för ordnandet av social- och hälsovårdstjänster samt räddningsväsendet. Välfärdsområdesvalet förrättas inte heller i landskapet Åland.
Kommunalvalet förrättas inte i landskapet Åland samtidigt som i övriga Finland, utan nästa gång hösten 2027.
Valdag söndagen den 13 april 2025.
- Förhandsröstning i Finland den 2 april–8 april 2025
Förhandsröstning utomlands den 2 april–5 april 2025
Ditt välfärdsområde bestäms enligt din hemkommun. Du hittar information om vilket välfärdsområde din hemkommun hör till på på justitieministeriets webbplats vaalit.fi.
Kandidater
Samhället behöver flera aktiva ingenjörer. Därför vill vi stöda våra våra medlemmar som kandiderar genom att ge er synlighet i våra kanaler.
Här publicerar vi medlemmar som ställer upp i valet indelade per kommun. Kandidaterna har själva informerat om sin kandidatur. Saknas din kandidatur? Skicka in foto + text till kansli@diff.fi.
Österbotten
Daniel Asplund, Sustainability & Aftermarket manager
Jakobstad | SFP
Min kandidatsida
För en hållbar och blomstrande framtid – jag vill satsa på att locka barnfamiljer till vår region! Genom att göra området attraktivt för barnfamiljer säkrar vi arbetskraft, ekonomisk tillväxt och gemenskap. Tillsammans skapar vi en inkluderande och mångfaldig region där alla kan trivas.
Mikael Anttila
Vasa | SFP
Min kandidatsida
När stad, industri och utbildning samarbetar, skapar vi ett Vasa med tillväxt och möjligheter.
Som ingenjör med erfarenhet av både förtroendeuppdrag inom högskolor och som styrelseordförande i ett centralt husbolag, vill jag bidra med lösningsorienterat tänkande och ett långsiktigt perspektiv i kommunpolitiken.
Mina hjärtefrågor är utbildning, en stabil och smart ekonomi samt att Vasa ska vara en trivsam stad att bo och verka i. Jag vill att vi Vasabor ska kunna känna stolthet över vår kommun – att den är attraktiv, välskött och har en hållbar utveckling.
Jag är en engagerad och öppen person som gärna diskuterar frågor som rör vår stad, teknik eller till och med hemmarenovering. Hör gärna av dig om du vill prata om hur vi tillsammans kan göra Vasa ännu bättre!
Akavas mål
Akava lyfter i sina mål för välfärdsområdes- och kommunalvalet fram behovet av samarbete och samverkan, utbildnings- och bildningstjänster av hög kvalitet, kommunens livskraftsuppgifter och välfärdsområdenas social- och hälsovårdstjänster samt en god personalpolitik.
Här kan du bekanta dig mera med Akavas mål för välfärds- och kommunalvalet